Как влияе инфлацията на лихвите по ипотечните кредити?

Медийните смутове и заглавията, които всекидневно ни заливат, действително въздействат върху очакванията и нагласите на хората относно покупката на собственото жилище. Когато често чувствате, че „инфлацията иде“ или „лихвите се покачват“ и „животът поскъпва“, е нормално да се постави въпросът, ако да изчакате и очаквате лихвите да се стабилизират или цените на имотите да поевтинеят.

Въпреки това, истината е, че през последните 6 месеца или години, вместо да поевтинеят, имотите са поскъпнали. Това е важно да се отчетете. Но как хората реагират на това?

Естествено, когато хората си поставят очакванията, че лихвите могат да скочат, е закономерно да намалят темпото на сключване на сделката. Обаче положението е по-сложно от това, което се представя.

Виждаме, че някои клиенти имат по-високи лихви (в рамките на 0,2-0,5%), докато други имат по-ниски лихви. Това изглежда логично. Не можем да кажем със сигурност, но наблюдаваме тази тенденция. Затова е важно да се запомни следното:

  • Вашата индивидуална оферта от банката не е тази като офертата, която виждате в рекламата или новата ви по-висока лихва.
  • Когато се постави въпрос за покупка на жилище за лично ползване и имате възможност да го разрешите в момента, страховете за бъдещи лихви трябва да се поставят на втори план. Намирането на подходящо жилище е най-трудната задача пред вас.
  • Ако 0,5% увеличение на лихвата за 6 месеца или 1 година (което не се наблюдава при множеството от хората, които са взели кредити през 2020 година)
  • Винаги Инфлацията ще изпреварва лихвите по ипотечните кредити.

Изводът е: Много по-добре е да се купи имот с ипотечен кредит

Сравни имоти

Сравни